niedziela, 25 marca 2012 19:16 Wiek: 12 lat

Nareszcie biblioteka na wschodniej Białołęce

Na wiosnę przy ul. Berensona 38 zostanie otwarta pierwsza publiczna biblioteka na zielonej Białołęce.


Jak nie ma, to nie ma, ale jak już coś się pojawia na Białołęce, to jest to w oprawie bardzo nowoczesnej. Nowa biblioteka - Wypożyczalnia dla Dorosłych i Dzieci Nr 124 - będzie zajmować 243 m2 powierzchni na dwóch piętrach. Wystrój wnętrza: pomalowane na zielono ściany, na nich rysunki liści, prawdziwe brzozowe pnie pośrodku, panele sufitowe w kształcie motyli, różne akcenty architektoniczne będą oddawały charakter lasu, zielonego zakątka i przestrzeni, gdzie nauka o ekologii jest bardziej naturalna niż gdzie indziej. Organizator placówki - dyrektor białołęckich bibliotek Elżbieta Majchrzak - zwraca uwagę, że z założenia biblioteka jest "szyta na miarę" do propagowania wiedzy o ekologii. Będą się tu odbywały zajęcia z przyrody i zachowań proekologicznych.

Nauczyciele otrzymają szereg pomocy dydaktycznych, m.in. wzorcowe konspekty i scenariusze zajęć, tak aby zapoznać uczniów ze światem roślin i zwierząt oraz szerzyć wiedzę o zjawiskach w otaczającym świecie. Poza wypożyczeniem książki oraz multimediów i udziałem w zajęciach, będzie można obejrzeć film, skorzystać ze specjalnych materiałów ekologicznych, a także wziąć udział w konkursach i wydarzeniach organizowanych przez bibliotekę. - Potencjał mamy ogromny, jest to fantastyczna baza, którą w miarę zdobywania dodatkowych pieniędzy będzie można powiększać o nowe atrakcje. Marzą nam się też kolejne biblioteki, m.in. w okolicach osiedla Regaty. Wiemy, że na terenie zielonej Białołęki jest duże zapotrzebowanie na kontakt z książką. Cieszymy się też, że biblioteki na Targówku odetchną, a i wiele nowych mieszkańców, dla których odległość 5 km do biblioteki była zbyt wielka, będzie mogła skorzystać z kontaktu z książką - mówi dyrektor Elżbieta Majchrzak.


600 podpisów

Pomysł utworzenia biblioteki na terenie wschodniej Białołęki pojawiał się już wcześniej. Szalę decyzji "na tak" przeważyły wnioski do dyrekcji biblioteki podczas posiedzenia komisji oświaty i edukacji oraz duża potrzeba społeczna wyrażona przez ok. 600 podpisów mieszkańców zebranych pod egidą Stowarzyszenia Moja Białołęka.

Dom kultury?

Biblioteka jest pierwszą i mam nadzieję nie ostatnią publiczną instytucją kulturalną na terenie wschodniej Białołęki. To duża radość dla mieszkańców wschodniej części, w szczególności dla osób zamieszkujących wiele osiedli w pobliżu ulicy Berensona. Na terenie zielonej Białołęki, gdzie budowane są nowe osiedla, dzielnica nie posiada lokali, w których można tworzyć biblioteki, świetlice, filie Ośrodka Pomocy Społecznej.

Jako socjolog i przewodnicząca komisji polityki społecznej i ochrony zdrowia zwracam uwagę, że tworzenie osiedli bez miejsc użyteczności społecznej nie jest prawidłowym kształtowaniem miasta. W perspektywie nie jest to także ekonomiczne dla władz Warszawy, gdyż brak takich przestrzeni, brak zagospodarowania czasu wolnego dla dzieci i młodzieży, pogarsza jakość życia mieszkańców, wzmaga zachowania patologiczne. Łatwiej jest zapobiegać niż leczyć, zatem w miejscu gdzie są wielotysięczne osiedla Derby, Regaty, Wiśniowy Sad, Zielona Dolina dzielnica powinna zakupić lokale "pod użyteczność publiczną".

Agnieszka Borowska

Echo Białołęckie http://www.gazetaecho.pl/nareszcie-biblioteka-na-wschodniej-bialolece_60332 



maja 2024
powtśrczptsoni
18293012345
196789101112
2013141516171819
2120212223242526
22272829303112
Teraz
°
Dziś°/°
Jutro°/°
Tydzień Kwitnących Akacji
Tydzień Kwitnących Akacji

Białołęka w sieci

Gazeta Wyborcza