niedziela, 25 marca 2012 19:10 Wiek: 12 lat

Prezentacja zagrożeń przeciwpowodziowych wschodniej Białołęki w Radzie m.st.Warszawy

W dn. 5 marca 2012 omówiono temat rzeki Długiej na Komisji Ochrony Środowiska Rady Miasta st.Warszawy


Konsekwentnie po spotkaniach z Zastępcą Prezydenta, Biurem Wojewody, posiedzeniach Komisji w Białołęce, podjęciu uchwały w sprawie zagrożeń przeciwpowodziowych temat rzeki Długiej  trafł na wokandę Komisji Ochrony Środowiska w Radzie m.st.Warszawy. Uczestnikami Komisji byli przedstawiciele Biur Urzędu m.st. Warszawy m.in. Ochrony Środowiska, Architektury i Planowania Przestrzennego, Infrastruktury, Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Wśród zgłaszanych przez radnych Białołęki tematów znalazły się następujące zapytania i zagadnienia:

I. Sytuacja prawna

1. Priorytetem jest odnowienie porozumienia pomiędzy Prezydent m.st. Warszawy/ Dzielnicą Białołęka m.st. Warszaw/, a Marszałkiem Województwa, które umożliwi m.st. Warszawa podjęcie działań na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców na terenach zurbanizowanych wokół wałów rzeki i skorzystanie ze środków na bierne zabezpieczenie przeciwpowodziowe mieszkańców.

2. Jaki jest zakładany termin powołania Spółki Wodnej umożliwiającej kompleksową modernizację rzeki Długiej, zgodnie z uchwałą z dn. 25 maja 2011 Nr XI/48/11 Rady Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy?

3. Czy Zarząd Województwa podjął decyzję o wykreśleniu urządzeń hydraulicznych rzeki Długiej z ewidencji?

II. Ochrona Środowiska

4. Komisje Statutowa i Porządku Publicznego, Ochrony Środowiska, Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia Rady Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy wnioskują o  zamontowanie wodowskazu na rzece, oraz potrzebę częstszego koszenia trawy  (więcej niż dwa razy w roku).

5. W związku z budową w bezpośrednim sąsiedztwie wałów rzeki Długiej przy  ul. Zdziarskiej osiedla Zielona Dolina JW. Construction  - Czy została wykonana analiza czy budowa osiedla nie zakłóci stosunków wodnych w związku z bliskim sąsiedztwem rzeki Długiej, wysokim poziomem wód gruntowych i występowaniem podsiąków? Czy nie zachodzi konieczność poszerzenia koryta rzeki i wzmocnienia wałów, oraz czy rzeka Długa jest w stanie bez zwiększenia zagrożenia powodziowego przyjąć odprowadzane wody?

6. Jaka jest decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych, przeprowadzanych analizach i wydanych pozwoleniach wodno – prawnych dla inwestycji osiedli Zielona Dolina budowanych i planowanych przez dewelopera JW Construction przy ul. Zdziarskiej i ul. Ostródzkiej w Dzielnicy Białołęka.

7. Czy są opracowane analizy lub podejmowane działania podczas wydawania decyzji, by inwestorzy budujący w pobliżu wałów osiedla poprawili ich stan?

W związku z tym, że osiedle Zielona Dolina jest budowane w bezpośrednim sąsiedztwie wałów, a nie ma odpowiedniej infrastruktury drogowej umożliwiającej ewakuację – brakuje nawet chodnika na ul. Zdziarskiej i chodnika na moście nad rzeką - czy są podejmowane czynności bieżące mające na względzie bezpieczeństwo mieszkańców. Wydaje się być zasadne zwracanie uwagi przy wydawaniu pozwoleń środowiskowych, wodno-prawnych na potrzebę tymczasowej modernizacji wałów, wzmacniania ich i nie obciążanie wałów dodatkowymi uciążliwościami wynikającym z inwestycji deweloperskich.

8. Nornice i zwierzyna – skala, ocena zagrożeń oraz propozycje działań


III. Zagrożenie Przeciwpowodziowe

9. Komisje Statutowa i Porządku Publicznego, Ochrony Środowiska, Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia Rady Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy zwróciły uwagę na potrzebę przeprowadzenia akcji informacyjnej wśród mieszkańców polegającej na rozpowszechnieniu ulotek, plakatów, dotyczących ewakuacji, miejsc parkingowych, oraz reagowania w przypadku zagrożeń i nieprawidłowości np. dewastacji wałów.


10. W związku z tym, że przedstawione na połączonych Komisjach opracowanie Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego dotyczące Zagrożenia Powodziowego dla Dzielnicy Białołęka zawiera dane dotyczące zagrożeń od Wisły, a nie ma aktualnych opracowań od rzeki Długiej wskazane jest opracowanie aktualnego studium ochrony przeciwpowodziowej rzeki Długiej wraz z aktualnymi danymi (np. teren Zielonej Białołęki zamieszkuje nie 4 tys mieszkańców, ale ok. 45 tys mieszkańców)


IV. Infrastruktura

11. Komisje Statutowa i Porządku Publicznego, Ochrony Środowiska, Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia Rady Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy zwróciły uwagę na priorytetową potrzebę projektu i budowę drogi przywałowej umożliwiającej prowadzenie ewentualnych działań zabezpieczających. Jest to również wniosek Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej, która zwraca uwagę że podczas działań ratowniczych ich samochody rozjeżdżają wały i mają tym samym do wyboru – czy łatać dziurę, czy zrobić następną. Jednostka wskazuje na brak możliwości w niektórych miejscach dojścia, dojechania do wałów, gdyż teren jest zabudowany, co powoduje m.in. konieczność noszenia 300 kg worków w wodzie po pas na piechotę.

12. Komisje Statutowa i Porządku Publicznego, Ochrony Środowiska, Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia Rady Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy zwracają uwagę na konieczność zaplanowania dróg ewakuacyjnych na wypadek powodzi. Obszar Zielonej Białołęki potrzebuje nie tylko dróg ewakuacyjnych na wypadek powodzi, ale również na wypadek wojny i innych zagrożeń – tak jak jest to przyjęte w niektórych innych dzielnicach.

Potencjalne drogi ewakuacyjne:
-  odcinek Zdziarska – Białołęcka ( Uchwała Rady Dzielnicy a Nr XV/51/11 RADY DZIELNICY BIAŁOŁĘKA M. ST. WARSZAWY z dnia 30 czerwca 2011 roku w sprawie wniosku do władz miasta stołecznego Warszawy o modernizację ul. Zdziarskiej i Białołęckiej)
- ul.  Kroczewska – Marki, ul. Kroczewska – Berensona (wnioski Stowarzyszenia Moja Białołęka składane do planu Augustów  i interpelacje radnej A.Borowskiej)

13. Konieczna jest modernizację mostów nad rzeką - ich konstrukcja jest dla wałów bardzo niebezpieczna.

 
V. Architektura i Planowanie przestrzenne


14. Jak wygląda praca nad planami Mańki Wsch, Mańki Zach., Kąty Grodziskie, Augustów – terminy, sytuacja jak jest projektowany wał, skrzyżowania Zdziarska – Ostródzka, Zdziarska – Kąty Grodziskie, most nad rzeką Długą

15. Jakie są planowane osiedla w pobliżu rzeki Długiej? Spis, ilość mieszkań, etapy i zakładana realizacja.

Radni Komisja Ochrony Środowiska  m.st. Warszawy przyjęli  stanowisko:

"Komisja wyraża opinię, że obecny stan wałów przeciwpowodziowych rzeki Długiej nie gwarantuje prawidłowej ochrony przezd powodzią. Rzeka Długa i jej układ melioracyjny wymagają przeprowadzenia kompleksowej modernizacji. Z tego powodu Komisja uznaje za priorytet odnowienie porozumienia pomiędzy Prezydent m.st.Warszawy, Dzielnica Białołęka m.st.Warszawy, a Marszałkiem Województwa, które umożliwi podjęcie działań na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców na terenach zurbanizowanych wokół wałów rzeki i skorzystanie ze środków Gminnego Programu Ochrony Środowiska na bierne zabezpieczenie przeciwpoowdziowe mieszkańców.

Tym samym Komisja wnioskuje o opracowanie aktualnego studium ochrony przeciwpowodziowej rzeki Długiej. Niepokojący jest również brak drogi przywałowej umożliwiającej prowadzenie działań służb miejskich, czy Państwowej Straży Pożarnej, jak również brak planu dróg ewakuacyjnych na wypadek powodzi. "

Wiceprzewodniczacy Komisji
Bogdan Żuber

Więcej: protokół Komisji http://bip.warszawa.pl/Menu_podmiotowe/Rada_Warszawy_2010_2014/Komisje/Posiedzenia_komisji/Komisja_Ochrony_Srodowiska/default.htm



maja 2024
powtśrczptsoni
18293012345
196789101112
2013141516171819
2120212223242526
22272829303112
Teraz
°
Dziś°/°
Jutro°/°
Tydzień Kwitnących Akacji
Tydzień Kwitnących Akacji

Białołęka w sieci

Gazeta Wyborcza