środa, 08 października 2008 10:03 Wiek: 16 lat

Stanowisko w sprawie sportu


Stanowisko Stowarzyszenia Moja Białołęka w sprawie inwestycji sportowych na Białołęce.

1. Na terenie części Zielonej Białołęki Wsch. (obszaru pomiędzy Kanałem Żerańskim, linią kolejową, Trasą Toruńską, oraz wschodnią i północną granicą miasta, czyli północno-wschodnia część Warszawy) nie ma ani jednego pozaszkolnego boiska, obiektu kulturalnego i sportowego dla dzieci i młodzieży. Boiska szkolne i szkoły są przepełnione, dzieci uczą się w systemie zmianowym. Mieszkańcy to w przeważającej części rodziny z dziećmi, a dzieci i młodzież stanowią ok. 60% całej ludności. Diagnoza potrzeb mieszkańców Białołęki przeprowadzana przez Urząd Dzielnicy Białołęka wiosną 2007 roku, wykazała silne poczucie odizolowania mieszkańców wschodniej części Zielonej od Białołęki z powodu braku inwestycji dla dzieci i młodzieży w tym rejonie. Obszar ten przeżywa bardzo silną rozbudowę i w ciągu najbliższych dwóch lat będzie liczył ok. 50 tys mieszkańców.

 

2. Społeczność 14 ulic skupionych organizacji Moja Białołęka obawia się o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, która nie mając miejsca spotkań, może pójść w kierunku zachowań patologicznych. Boisko i przestrzeń do zabaw jest miejscem zagospodarowania czasu wolnego dla dzieci i młodzieży i jednocześnie doskonałym narzędziem szeroko rozumianej profilaktyki uzależnień oraz przeciwdziałania zachowaniom patologicznym. Umożliwia także kontakt z rówieśnikami i rozwój społeczny.

 

3. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, przyjęte uchwałą Rady m.st. Warszawy nr LXXXII/2746/2006 z dn. 10 października 2006 r. określające politykę zagospodarowania przestrzennego gminy, sporządzanym dla całego obszaru Warszawy określa zasady rozmieszenia inwestycji celu publicznego o znaczeniu lokalnym i ponadlokalnym. W Rodz. XIII d/ Tereny ogólnodostępnej zieleni urządzonej i sportu powszechnego należy zapewnić dla:

− terenów ogólnodostępnej zieleni urządzonej (w tym place zabaw i gier sportowych, ogrody jordanowskie,

parki spacerowe, zieleńce) teren o wielkości – 10 m2/mk;

− terenów sportu powszechnego (boiska, baseny itp.) teren o wielkości – 4,0 m2/mk w promieniu dojścia

pieszego do obiektu:

− terenów zieleni urządzonej i terenów sportu powszechnego – w granicach ca 10 - 20 min.

 

4. Osiedla na Zielonej Białołęce budowane są w oparciu o wadliwe ogólne plany przestrzenne, które nie uwzględniają jako bezpośrednie wytyczne zapisów studium. Dotyczy to szeregu inwestycji m.in. boisk, placów zabaw, szkół, przedszkoli, dróg, punktów usługowych. Mieszkańcy obszaru wschodniej części Białołęki nie chcą być terenem marginalizowanym. Pragną jak najszybszego uszczegółowienia ogólnych planów przestrzennych X-71 część 1, Kąty Grodziskie, oraz przystąpienia do sporządzania MPZP obszarów wschodniej części Białołęki. Umożliwi to tworzenie równego dostępu do usług mieszkańców tych okolic.

 

5. W art. 32 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 r. wyrażona została zasada równości, która stanowi, że wszyscy są wobec prawa równi, że wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne, że nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny. Zasada równości należy do fundamentalnych zasad demokratycznego państwa prawa.

 

 



maja 2024
powtśrczptsoni
18293012345
196789101112
2013141516171819
2120212223242526
22272829303112
Teraz
°
Dziś°/°
Jutro°/°
Tydzień Kwitnących Akacji
Tydzień Kwitnących Akacji

Białołęka w sieci

Gazeta Wyborcza