Tydzień Kwitnących Akacji 2014

„Tydzień Kwitnących Akacji - Kocha, lubi, szanuje, nie chce, nie dba, żartuje” finansowany przez m.st. Warszawa to cykl warsztatów stowarzyszenia Moja Białołęka dla młodzieży. W roku 2014 będą to warsztat Balon Śmiechu klas I i II Gimnazjów Nr 164, czyli spotkanie z coachami - trenerami rozwoju osobistego oraz spotkanie „Engarde ! Pasja, integracja, bezpieczeństwo z mistrzami Paraolimpijskimi  dla uczniów Gimnazjów 164, 122, 123

Z coachami w Balonie Śmiechu spotka się około  320 uczniów, a w spotkaniu z Engarde! Pasja, bezpieczeństwo, około 1200 uczestników. Koordynatorem i autorem projektu jest Agnieszka Borowska

 

 

Program:

Balon Śmiechu - warsztat
  • 28,29,30 kwietnia – dla klas I Gimnazjum 164 w Bocianim Zakątku
  • 28,29,30 maja - dla klas II Gimnazjum 164 w Bocianim Zakątku
„Engarde ! Pasja, integracja, bezpieczeństwo” - spotkanie z mistrzami Paraolimpijskimi
  • 5 maja - dla klas I, II, III Gimnazjum 164, ul. Ostródzka 175
  • 7 maja - dla klas I, II Gim 123, ul. Strumykowa 21
  • 30 maj - dla klas I, II, III Gim 122, ul. Van Gogha 1

Idea

Na chwilę zatrzymujemy świat. Tak, aby na ten wiosenny czas, gdy kwitną akacje, młodzież odpowiedziała na pytanie: Co Cię kręci? Czego nie lubisz? Czy są tematy, które Cię męczą i o których chciałbyś pogadać? Projekt to szansa na refleksję dla zabieganych rodziców - Czy wiedzą czym żyją ich dzieci? Czy pomagają im w spełnieniu marzeń? Spotykamy się z Nauczycielami, pytamy jak się czują,jak im się pracuje, jakie wyzwania widzą w dzisiejszych czasach za istotne w kontakcie z młodzieżą w szkole.

Okres gimnazjum, końca szkoły podstawowej dla młodzieży jest kluczowy z punktu podejmowania wyborów. Świat otwiera możliwości, staje się na wyciągnięcie ręki. Często to w tym okresie dzieci decydują którą drogę wybiorą. Czy przyjmą postawy pozytywne „Kocha, Lubi, Szanuje”, czy „Nie chce, Nie dba, Żartuje”.

Galeria

Warsztat Balon Śmiechu

Balon Śmiechu to warsztat w którym uczestnicy w przenośni zostaną zabrani w podróż balonem. Podróż umożliwi im spojrzenie na świat z wyższej perspektywy. Tak jak w książce Saint Exupery „Ziemia Planeta Ludzi” osoba która potrafi spojrzeć „z góry” widzi nie tylko ładne rzeczy na drodze, ale i to co jest schowane w zakamarkach. Perspektywa ta umożliwia ocenę zachowań jako dobrych i złych. Zwrócą uwagę, że forma podróży „śmiech” jest dostępny w każdym momencie, tylko trzeba być na niego otwartym i go wyzwolić.

Tytuł warsztatu i jego forma jest odpowiedzią na problem, jaki stowarzyszenie zdiagnozowało podczas projektu „Tydzień Kwitnących Akacji w roku 2013” tj. młodzież sięga po alkohol głównie z trzech powodów: chcą się poczuć dorośli (57%), z ciekawości (54%), chcą się dobrze bawić (46%). Śmiech to przyjemność jaką możemy mieć w każdej chwili będąca alternatywą dla alkoholu. Podczas warsztatu zwracamy uwagę, że każdy z gimnazjalistów jest liderem swojego życia i to do nich należą wybory.

Coachowie Agata Otrębska i Joanna Hołubiec rozmawiają z uczniami na temat szczególnego okresu w ich życiu, w którym młodzi ludzie dokonują świadomego wyboru, którą drogą mają iść: pozytywną „Kocha, lubi szanuje” czy negatywną: „Nie chce, nie dba, żartuje”. Podczas tego warsztatu istotny jest temat budowania postawy i świadomości odpowiedzialności za swoje życie.

Wykład „Engarde ! Pasja, integracja, bezpieczeństwo

To trening z mistrzami paraolimpijskimi. Są członkami kadry narodowej w szermierce na wózkach jednymi z najbardziej utytułowanych sportowców w tej dyscyplinie sportu. Wielokrotni medaliści Igrzysk Paraolimijskich Mistrzostw świata i Mistrzostw Europy:  Grzegorz Pluta (Pekin 2008, złoty medal w Londynie 2012), Arkadiusz Jabłoński (Atlanta 1996, srebrny medal w Sydney 2000, srebrny medal, dwa srebrne i jeden brązowy medale w Atenach 2014, Radosław Stańczuk (srebrny medal w Sydney 2000, dwa srebrne medale w Atenach 2004, brązowy medal w Pekinie 2008,  Londyn 2012), Stefan Makowski - dwa srebrne i jeden brązowy medal w Atenach 2004, Pekin 2008, Londyn 2012)


Gimnazjaliści poznają perspektywę człowieka, który przeżył otarcie się o dno – załamanie, bądź z powodu kalectwa, bądź z powodu zachowań ryzykownych. Opowie o tym nie ten kto się poddał, ale człowiek odnoszący olbrzymi sukces w pokonywaniu przeciwności, który jest żywym dowodem, że można wyjść z problemów, ale i jest świadectwem, że  nie warto podejmować działań ryzykownych. Życie z kalectwem jest trudniejsze niż normalne. Uczestnicy będą mogli usiąść na wózkach, naucza się paru umiejętności psychospołecznych, ale i szermierczych.

Organizacja i finansowanie

Projekt „Tydzień Kwitnących Akacji - Kocha, lubi, szanuje, nie chce, nie dba, żartuje” organizowany przez Stowarzyszenie Moja Białołęka finansowany ze środków m.st. Warszawy, Urząd Dzielnicy Białołęka. Partnerami projektu są Gimnazja 122,123, 164.

Koordynator i autor projektu

  • Agnieszka Borowska e-mail: agnieszka.borowska@mojabialoleka.pl

maja 2024
powtśrczptsoni
18293012345
196789101112
2013141516171819
2120212223242526
22272829303112
Teraz
°
Dziś°/°
Jutro°/°
Tydzień Kwitnących Akacji

Białołęka w sieci

Gazeta Wyborcza