Dni Odkrywców Kosmosu

„Dni Odkrywców Kosmosu” są cyklem spotkań kulturalno – edukacyjnych przeprowadzanych na terenie Szkoły Podstawowej Nr 31 w Zielonej Białołęce. Ich tematem przewodnim jest kosmos i jego odkrywanie. Projekt,  organizowany przez Stowarzyszenie Moja Białołęka, Szkołę Podstawową Nr 31,  m.st. Warszawa Dzielnicę Białołęka rusza w dniu 12 kwietnia i łączy się bezpośrednio z ogólnoświatowym świętem – Nocą Jurija (ang. Yuri's Night). Inauguracyjny wykład, poprowadzony przez astronoma, dra Krzysztofa Ziołkowskiego z Centrum Badań Kosmicznych PAN wprowadzi uczestników imprezy w historię podboju kosmosu przez człowieka począwszy od startu pierwszego sztucznego satelity w 1957 r, przez start pierwszego człowieka w kosmosie Jurija Gagarina w 1961 r. aż po czasy współczesne.

Organizatorzy

Organizatorami projektu są: Stowarzyszenie Moja Białołęka, Miasto Stołeczne Warszawa (Urząd Dzielnicy Białołęka), Szkoła Podstawowa Nr 31

Finasowanie

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa Dzielnica Białołęka, Stowarzyszenie Moja Białołęka, Szkoła Podstawowa Nr 31

Do kogo Dni Odkrywców Kosmosu są skierowane?

Projekt ma trzy grupy odbiorców.

Grupa 1 - Uczniowie Szkoły współorganizującej projekt – czyli, ok. 500 uczniów z klas 0-VI Szkoły Podstawowej nr 31 ul. Kobiałka we Wschodniej Białołęce. W dniach 12, 17 i 18 kwietnia 2013 będą uczestniczyć  w pokazach filmów o tematyce kosmicznej w przenośnym planetarium. Program jest tak ułożony, że wszystkie dzieci będą mogły obejrzeć przynajmniej jeden film. Dodatkowo klasy IV-VI wezmą udział w inauguracji obchodów „Dni Odkrywców Kosmosu” w dniu 12 kwietnia, w czasie której zostanie wygłoszony wykład przedstawiający historię podboju kosmosu przez ludzkość.

Grupa 2 - Uczestnicy Pikniku Szkolnego w dn. 25 maja 2013 – To część otwarta projektu, którą kierujemy do wszystkich chętnych, biorących udział w Pikniku 25 maja 2013.  Jest to impreza współorganizowana przez Zespół Szkół Nr 43. Szykujemy dużo ciekawych atrakcji np. pokaz wybuchu Komety, model satelity w skali 1:1 Heweliusz przy którym będzie można zrobić sobie zdjęcie, spotkania z „żywymi książkami” czyli ludźmi Kosmosu, którzy podzielą się z dziećmi swoją pasją i wiedzą.

Grupa 3 – Odbiorcy bezpośredni, czyli osoby, którzy skorzystają z wielu interesujących informacji, sięgną po linki z prezentacjami, filmami o Kosmosie za pomocą naszych stron. Informacje o Dniach Odkrywców Kosmosu znajdą się na stronie www.mojaiałoleka.pl oraz na portalu na facebooku http://www.facebook.com/DniOdkrywcowKosmosu.

Galeria

Program

12.04
  • 11:40 - Inauguracja Dni Odkrywców Kosmosu. Wykład "Od sputnika i Gagarina do łazika Curiosity i misji Dawn". Dr Krzysztof Ziołkowski, Astronom, Centrum Badań Kosmicznych PAN
  • 8:00-15:25 - Film "Nasze Niebo" - uczniowie SP 31
17.04
  • 8:00-13:30 - Film "Nasze Niebo" - uczniowie SP 31
  • 13:45-14:30 - Film "Od Zmierzchu do Świtu"- uczniowie SP 31
  • 14:40-15:25 - Film "Kosmiczna Podróż" - świetlica SP 31
18.04
  • 8:00-14:30 - Film "Od Zmierzchu do Świtu" - uczniowie SP 31
  • 14:40-15:25 - Film "Kosmiczna Podróż" - świetlica SP 31
25.05 Piknik
  • 10:00-14:00 - Wykłady i spotkania z prelegentami Centrum Badań Kosmicznych PAN
  • 10:00-13:20 - pokazy filmów o tematyce kosmicznej "Wiosenne niebo nad Warszawą".

Dlaczego Dni Odkrywców Kosmosu robimy na Białołęce?

Białołęka jest dzielnicą, która jest zakorzeniona we własnej lokalnej kulturze, ale również jest obecna w kulturze międzynarodowej dzięki m.in. aktywności swoich mieszkańców. Wiele osób, które przybyło na Białołękę wnosi ze sobą pasje „zdobywców Zachodu” w codzienne życie tej dzielnicy. W Stowarzyszeniu Moja Białołęka – autorze projektu dzielimy się pasją. Białołęka jest młoda dzielnicą -  dzieci i młodzież to pokolenie twórcze, któremu przekazujemy podczas projektu, że Świat jest na wyciągnięcie ręki. Na mapie wydarzeń kulturalnych Warszawy, Dni Odkrywców Kosmosu są wyjątkową imprezą, wpisującą się w międzynarodowy kontekst, nawiązując do rocznicy lotu Gagarina i jej ogólnoświatowych obchodów.

Jaka idea nam przyświecała?

Dni Odkrywców Kosmosu promują kulturę w edukacji i edukację poprzez kulturę. „Bawiąc - ucząc” kultura jako forma interaktywnej zabawy wzbudza, rozwija pasję i zainteresowania uczestników podnosząc tym samym  poziom wiedzy uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum na temat kosmosu, historii badań kosmicznych i astronomicznych, udziału Polski i Polaków w tych badaniach oraz obecnych zmian w pozycji Polski w badaniach kosmicznych, w tym wejścia do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Spotkanie z konstruktorami satelitów czy robotów, inżynierami czy astronomami będzie dla dzieci wielką przygodą.

Dni Odkrywców Kosmosu dla małych i dużych

Kosmos to nie jest temat codziennych rozmów.  Zazwyczaj nie interesujemy się tym, co mamy nad głową, dopóki nie wydarzy się coś niespodziewanego, jak choćby przelot komety, upadek meteorytu, czy pojawienie się zorzy polarnej. Najczęściej wtedy to dzieci pytają, a co to jest? Dzieci są urodzonymi małymi badaczami i odkrywcami. Zawsze mają wiele pytań i to często takich, na które dorośli nie zawsze mają gotową odpowiedź. 

Co zrobisz, kiedy Twoje dziecko zacznie pytać: Tato, kiedy polecimy na Księżyc? Mamo, a jak powstają komety? Czy z nieba może mi coś spaść na głowę? A co to jest takie coś mrugające obok Księżyca?

Aby odpowiedzieć na niektóre z tych pytań, na Dni Odkrywców Kosmosu zaprosiliśmy pracowników Centrum Badań Kosmicznych PAN, astronomów i inżyniera. Jeśli przyjdziecie 25 maja na Piknik, będziecie mogli zadać im osobiście pytania, które zadają Wam dzieci, a może i te, które Wam od dawna chodzą po głowie.

Ciekawostki

Czy wiecie jak można było w starożytności zostać żołnierzem?

Otóż trzeba było przejść test na dobry wzrok. Kandydat na wojaka musiał powiedzieć, ile gwiazd widzi w dyszlu Wielkiego Wozu, tam gdzie jest on lekko złamany. Znajduje się tam gwiazda Mizar, która w rzeczywistości nie jest pojedynczą gwiazdą, ale grupą sześciu gwiazd, które krążą wokół siebie. Jeśli kandydat na żołnierza widział jedną gwiazdę, nie zdawał testu i nie dostawał się do armii. Może sami sprawdzicie, czy zostalibyście żołnierzem starożytnej armii?

Tę i znacznie więcej ciekawostek poznacie w trakcie trwania Dni Odkrywców Kosmosu, w tym także w trakcie Pikniku 25 maja 2013. 

Aktualnosci

Zrównoważony rozwój miasta - Białołęka

Teren Zielonej Białołęki jest bogaty w z a b y t ki kultury łużyckiej, przeworskiej i...

[więcej]
Inicjatywy
zdjecie1

Zrównoważony rozwój miasta - Białołęka

Teren Zielonej Białołęki jest bogaty w z a b y t ki kultury łużyckiej, przeworskiej i...

[więcej]

Realizacja projektu

12 kwietnia – Start imprezy

Start rakiety Soyuz

Witamy wszystkich Odkrywców Kosmosu, a zwłaszcza Białołęczan!

Dziś ruszamy z projektem. Ostatnie przygotowania, dopinanie guzików. Po miesiącach przygotowań, czekam na rozpoczęcie jak na start rakiety. Końcowe odliczanie - trzy, dwa, jeden - START!!!

Już o godz. 8:00 dzieci będą mogły zacząć przygodę z kosmosem. Jeszcze tylko trzeba rozstawić namiot przenośnego planetarium i na pierwszy ogień idzie seans filmowy pt. "Nasze Niebo". Pierwsza w kosmos odleci klasa 2d.

A o godz. 11:40 dr Krzysztof Ziołkowski wygłosi wykład rozpoczynający oficjalnie cały projekt pt. „Od sputnika i Gagrina do łazika Curiosity i misji Dawn”.

Dziś obchodzimy 52 rocznicę lotu pierwszego człowieka w kosmosie Jurija Gagarina.
Więcej nt. temat znajdziecie na facebooku Dni Odkrywców Kosmosu.

12 kwietnia – podsumowanie pierwszego dnia

Na zdjęciu mobilne planetarium na podłodze w klasie 1c przed wdmuchaniem powietrza.

O godz. 8:00

Dzieci, które wychodziły z pokazu w planetarium, były zachwycone, podobnie jak i nauczyciele. Największe zainteresowanie wzbudziła srebrna kopuła stojąca na środku sali lekcyjnej. Zamiast wejścia miała zamek błyskawiczny. Dzieci zastanawiały się „co to jest?”.

Zainteresowanie wykładem było ogromne. Dzieci zadawały pytania

Wykład dr Krzysztofa Ziołkowski z Centrum Badań Kosmicznych PAN pt. „Od sputnika i Gagarina do łazika Curiosity i misji Dawn” cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Oprócz dzieci ze szkoły podstawowej przyszły także 3 klasy z gimnazjum.

Poniżej kilka słów o panu doktorze.

Krzysztof Ziołkowski jest astronomem, specjalistą w dziedzinie badań ruchów komet i planetoid oraz dynamiki Układu Słonecznego. Ukończył studia astronomiczne na Uniwersytecie Warszawskim w 1962 r., a doktoryzował się na Uniwersytecie we Wrocławiu w 1968 r. W latach 1965-1982 był sekretarzem redakcji miesięcznika astronomicznego „Urania” oraz jego redaktorem naczelnym (1983-97). Obecnie jest to dwumiesięcznik „Urania - Postępy astronomii”.

Jest członkiem Międzynarodowej Unii Astronomicznej oraz działaczem wielu organizacji krajowych, pełnił m.in. funkcje wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Astronomicznego oraz Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Przez wiele lat pełnił funkcję sekretarza naukowego Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Opublikował wiele prac i artykułów oraz kilka książek m.in. "Bliżej komety Halleya" (1985), "Zderzenie komety z Jowiszem" (1994) I „Zdziwienia. Wszechświat ludzi o długich oczach” (2006). Jako zapalony popularyzator wiedzy jest częstym komentatorem w prasie, radiu i telewizji różnych zjawisk i wydarzeń astronomicznych oraz związanych z badaniami kosmicznymi, np. skomentował ostatnie wydarzenie związane z upadkiem bolidu w Czelabińsku.

Za swoje wybitne osiągnięcia w popularyzacji astronomii został uhonorowany medalem im. Włodzimierza Zonna. W 2012 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Naukowcy studzą emocje. „Natura o sobie przypomina” – wywiad z dr Krzysztofem Ziołkowskim odnośnie upadku bolidu w Czelabińsku
http://www.tvn24.pl/naukowcy-studza-emocje-natura-o-sobie-przypomina,306594,s.html

17 kwietnia

Dziś rozpoczął się kolejny Dzień Odkrywców Kosmosu w Szkole Podstawowej nr 31 na ul. Kobiałki. Mali Odkrywcy zobaczą trzy różne prezentacje w przenośnym planetarium.

 

Dla klas II-III przewidziano film pt. "Nasze Niebo", klasa 5a zobaczy "Od Zmierzchu do Świtu", a w "Kosmiczną Podroż" wybiorą się dzieci ze świetlicy.

Krótka informacja nt. Pokazów filmowych w przenośnym planetarium

Pokaz filmowy pt. „Kosmiczna podróż” skierowana jest do dzieci z klas 0-3.

Sympatyczny RoboRynio, który jest robotem pokładowym na statku kosmicznym, zabiera dzieci w fantastyczną podróż.

Aby rozpocząć odkrywanie kosmosu trzeba najpierw zrozumieć różnicę pomiędzy promem kosmicznym a rakietą, dowiedzieć się do czego służy stacja kosmiczna i kombinezon astronauty.

Pierwszym przystankiem kosmicznej podróży jest Księżyc, który ludzie odwiedzili podczas misji Apollo. Następnie dzieci polecą w kierunku Marsa i pasa asteroid, czyli celów przyszłych misji kosmicznych. Podczas tej kosmicznej wyprawy mali odkrywcy zwiedzą cały Układ Słonecznym a następnie polecą do środka Drogi Mlecznej.

 

Pokaz uzmysławia dzieciom jak duża różnorodność obiektów istnieje we wszechświecie i jak ogromne dzielą je odległości. Dowiedzą się także kim jest astronauta i jak przygotowuje się astronautów do lotu w kosmos. Zabawa murowana

Pokaz filmowy pt. „Nasze niebo” skierowany jest do dzieci w wieku 6-9 lat.

Podczas seansu uczestnicy pokazu odbywają wędrówkę po nocnym niebie nad Polską i poznają obiekty, które można zobaczyć po zachodzie Słońca.

Przede wszystkim dzieci mogą obserwować rozgwieżdżone niebo i poznać najważniejsze gwiazdozbiory charakterystyczne dla każdej pory roku. Następnie dowiadują się czym są gwiazdozbiory zodiakalne, dlaczego gwiazdy świecą i jakiego typu gwiazdą jest nasze Słońce.

W dalszej kolejności będzie można zobaczyć animację zmiany nieba w ciągu nocy i na przestrzeni roku kalendarzowego. W ten sposób dzieci obejrzą pozorną wędrówkę Słońca po nieboskłonie oraz przekonają się jak zmienia się długość dnia i nocy w pierwszych dniach pór roku.

Młodzi odkrywcy poznają też fazy Księżyca i planety Układu Słonecznego, obejrzą kometę i deszcz meteorów. Atrakcji nie powinno zabraknąć.

Pokaz filmowy pt. „Od Zmierzchu do Świtu” jest dostosowany do poziomu rozwoju dla dzieci z klas 4-6.

Tu także dzieci poznają dzienne i nocne niebo, Księżyc i jego fazy, Słońce, planety, komety i deszcze meteorów, czyli cały Układ Słoneczny. Ale na tym pokazie pojawiają się nowe, trudniejsze elementy np.: ruch obrotowy i obiegowy Ziemi oraz konsekwencję wynikającego z niego.

Dzieci dowiedzą się m.in. jak odnaleźć Gwiazdę Polarną i dlaczego jest ona taka wyjątkowa. Nauczą się rozpoznawać niektóre gwiazdozbiory i poznają związane z nimi mity.

Ponadto zapoznają się z takimi pojęcia jak: zodiak, ruch wirowy i obiegowy, układ geocentryczny i heliocentryczny. Obejrzymy mgławice i galaktyki, czyli obiekty głębokiego nieba.

Po takim "szkoleniu" młodzi Odkrywcy Kosmosu będą poruszali się po nim, jak po własnej kieszeni

18 kwietnia

W dniach 17 i 18 kwietnia pokazy planetarium odbywały się na sali gimnastycznej

Dziś trzeci i ostatni dzień spotkania dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 31 z pokazami mobilnego planetarium.

Odkrywcy z klas VI-VI w obejrzą pokaz filmu „Od Zmierzchu do Świtu”.

Natomiast dzieci ze świetlicy ruszą na wyprawę kosmiczną z robotem pokładowym RoboRynio w prezentacji „Kosmiczna Podróż”.

19 kwietnia

Przekazaliśmy do szkoły informacje nt. satelitów Lem i PW-sat, w tym modele tych satelitów do sklejania, ich grafiki, animacje, rap w wykonaniu Dr Marcina Stolarskiego, link do rapu w wykonaniu Sokoła – oba utwory dotyczą satelitów konsorcjum BRITE-PL.

Dzieci na zajęciach na świetlicy mają m.in. sklejać modele satelitów. Mamy nadzieje, że będą się dobrze bawiły.

20 maja

Ostatnie przygotowanie, zapinanie na ostatni guzik. Poza przewidzianymi wcześniej atrakcjami, doszły także nowe. Ale o tym jutro.

Dziś o pokazie w przenośnym planetarium pt. „Wiosenne niebo nad Warszawą”. Co nas czeka?

Podczas seansu obejrzymy aktualne nocne niebo, poznamy najjaśniejsze gwiazdy i charakterystyczne dla wiosny gwiazdozbiory oraz leżące na ich obszarze galaktyki i mgławice, czyli obiekty głębokiego nieba, które zobaczyć można tylko przez duże teleskopy. Dowiemy się jak łatwo można odnaleźć gwiazdozbiór Lwa, Kasjopei czy Woźnicy używając Wielkiego Wozu jako nocnego drogowskazu. Sprawdzimy także jakie planety i ciekawe zjawiska astronomiczne będą widoczne po zachodzie Słońca. Mamy nadzieję, że seans w planetarium zachęci wszystkich do spojrzenia wieczorem w gwiazdy, czyli nawet setki lat w przeszłość.

maja 2024
powtśrczptsoni
18293012345
196789101112
2013141516171819
2120212223242526
22272829303112
Teraz
°
Dziś°/°
Jutro°/°
Tydzień Kwitnących Akacji
Tydzień Kwitnących Akacji